Plt. maj. Alexandru Oprea a fost desemnat sportivul anului 2018 în cadrul galei organizate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „General Magheru”.

Distincția, oferită pentru rezultatele obținute la competițiile sportive din țară și din străinătate:

4 medalii de aur la probele de: alergare pe 200 de m viteza
săritură în înălțime, Ștafeta 4X100 m
Ștafeta 4X100 m mixt
o medalie de argint la 100 m. viteză
două medalii de bronz la alergare pe 400 m. și săritura în lungime.

Tânărul valcean Alexandru Oprea a câștigat medalii din aur și argint la Campionatele Europene ale pompierilor şi poliţiştilor, în Gibraltar.

Și tot în 2018 Alexandru a fost unul dintre câștigătorii Campionatului de Înot al Ministerului Afacerilor Interne.

Reușita lui Alexandru se adauga altor rezultate obținute în cadrul Competiției de Acordare a Primului Ajutor Calificat, locul I (la proba acordare prim ajutor calificat) obținut de echipa ISU Vâlcea în județul Gorj.

Alexandru este angajat în cadrul ISU „General Magheru” Vâlcea, pe postul de subofițer în structurile de intervenție.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „General Magheru” al judeţului Vâlcea a organizat festivitatea de premiere în cadrul manifestărilor dedicate „Zilei Protecţiei Civile din România”.

Articolul precedentIGSU Valcea, interventii pe banda rulanta !
Articolul următorFlorin Pera, încă doi ani la S.C.M. Râmnicu Vâlcea !