Miercuri după amiază, în Sala polivalentă Danubius din Brăila, HC Dunărea Brăila a învins cu 29-25 (15-9) pe SCM Râmnicu Vâlcea, într-un meci contând pentru etapa a 16-a din Liga Florilor. Cu această victorie echipa antrenată de Costică Buceschi s-a apropiat la un punct de ocupanta locului 5, echipa pe care a învins-o astăzi.

HC Dunărea Brăila a condus pe tot parcursul meciului, cu excepția debutului, când oaspetele au deschis scorul prin Glibko. Elevele lui Buceschi au revenit rapid și au marcat de 4 ori la rând, iar în minutul 5 scorul era 4-1. Coman și Hansson au redus handicapul la un gol, scor 4-3 în minutul 7, și 5-4 în minutul 11. Venancio de două ori și Quintino au dus Brăila la un avans de 4 goluri în minutul 14. În minutul 19 Balog a marcat pentru 11-5. În minutul 24 Lavko a marcat de la 7 metri pentru 14-6, o diferență de 8 goluri, cea mai mare din acest meci. Până la pauză vâlcencele au mai marcat de 3 ori, iar Brăila o singură dată, astfel că rezultatul la finalul primelor 30 de minute a fost 15-9.

După pauză, primele două goluri au fost marcat de Elghaoui, diferența reducându-se la 4 goluri. În minutul 48 Gonzalez Alvarez a refăcut diferența de 8 goluri din prima repriză, scor 23-15. Vâlcencele au marcat de 5 ori și s-au apropiat la 3 goluri, scor 23-20 în minutul 53. Lavko a oprit perioada de 6 minute fără gol marcat a Brăilei și a înscris de la 7 metri pentru 24-20. Vâlcea s-a apropiat de două ori la două goluri, 25-23 și 26-24, în minutul 58. Liscevic, Kanaval și Gonzalez au marcat rapid pentru Brăila și meciul era jucat, golul marcat de Elghaoui consființind rezultatul final, 29-25.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzalez – 8 goluri, Lavko -5, Quintino -3, Liscevic -3, Balog -2, Araujo Fais Munhoz -2, Kanaval -2, Venancio -2, Udriștioiu -1, Gomes da Rocha -1. Au mai jucat: Șerban – 6 intervenții, Pessoa -2 intervenții, De Souza, Severin, Sazdovska.

Pentru CSM Rm. Vâlcea au marcat: Glibko – 8 goluri, Elghaoui – 6, Hansson -3, Asanin -2, Coman -2, Bucur -1, Fujita -1, Levchenko -1, Băcăoanu -1. Au mia jucat: Hosu – 2 intervenții, Roch -6 intervenții, Klikovac, Ianași, Florica, Dascalete.

După 16 etape, SCM Rm. Vâlcea ocupă locul 5, cu 32 de puncte, iar Dunărea Brăila este pe locul 6, cu 31 de puncte. În etapa următoare, duminică, 19 februarie, de la ora 18.00, HC Dunărea va juca în deplasare, la SCM Craiova. SCM Rm. Vâlcea va juca în weekend în EHF Euroleague, iar pe 26 februarie va juca pe teren propriu, cu Dacia Mioveni, în Liga Florilor.