SCM Rm Vâlcea a învins cu 36-26 (17-14) pe CSM Galați, într-o partidă care a contat pentru prima etapă a Ligii Florilor Mol, la handbal feminin. Jucatoarele pregătite de Valeriu Costea au făcut o primă repriză bună, dar nu au rezistat ritmului impus de gazde, în repriza secundă.

Vâlcea a deschis scorul prin Glibko, ucraineanca care a debutat în urmă cu 10 ani în campionatul româniei la Danubius Galați. În minutul 4 Eiler a adus Galațiul la conducere, scor 2-3, iar în minutul 12 echipa pregătită de Valeriu Costea a avut chiar două goluri avantaj, scor 5-7. Vâlcea s-a trezit și a marcat de 4 ori fără să primească gol, iar în minutul 17 scorul era 9-7. Gălățencele au revenit și au mai fost de 4 ori la egalitate cu echipa din Vâlcea, 10-10, 11-11, 12-12 și 13-13. Gazdele s-au distanțat apoi la 3 goluri în minutul 29, scor 16-13, iar la pauză scorul a fost 17-14.

După pauză echipa lui Bent Dahl a apăsat mai tare pe accelerație și a marcat primul gol al părții secunde prin Kovacevic. În minutul 37 diferența s-a mărit la 7 goluri, scor 22-15, iar în minutul 46 gazdele conduceau prima dată cu 10 goluri diferență, scor 29-19. Hansson a dus echipa din Vâlcea la 11 goluri avans în minutul 49, scor 31-20, iar de la scorul de 33-22 în minutul 51 gălățencele au marcat 3 goluri legate, prin Eiler și Andrița, de două ori, și în minutul 54 diferența s-a redus la 8 goluri, scor 33-25. Rezultatul final a fost 36-26.

SCM Rm. Vâlcea: Hosu, Roch, Rus – Glibko 7, De Jong 6, Kovacevic 6, Hansson 5, Elghaoui 4, Fujita 3, Lupei 3, Coman 1, Băcăoanu 1, Levchenko, Dăscălete. Antrenor: Bent Dahl.

CSM Galați: Prodan, Aron, Petre – Andrița 9, Eiler 6, Lopătaru 3, Corban 3, Sandu 3, Bichir 1, Manolachi 1, Marcu, Merlă, Ichim, Tănasă, Mureș, Zegrean. Antrenor: Valeriu Costea.

CSM Galați întâlnește în cea de a doua etapă a Ligii Florilor Mol, SCM Craiova. Partida se va desfășura joi 1 septembrie de la ora 13.00, în Sala Polivalentă ”Dunărea” din Brăila. Sala sporturilor din Galați se află în imposibiltatea de a găzdui meciuri, până în luna octombrie, pentru că se va schimba suprafața de joc. CSM Rm. Vâlcea va juca în etapa a II-a în deplasare, la Gloria Bistrița, joi, 1 septembrie.