Turneul final rezervat junioarelor 4 la handbal feminin, competitie desfasurata la Resita, s-a incheiat cu victoria echipei gazda, Liceul Teoretic “ Traian Vuia “, care a invins dramatic HCM Torok, echipa pregatita de una dintre cele mai bune handbaliste romance din toate timpurile, Maria Torok Duca.

La pauza meciului din finala mare tabela arata egalitate, 8-8, echilibru care s-a mentinut pana la final. Dramatismul avea sa atinga cote maxime cu 13 secunde inainte de sfarsitul meciului cand valcencele au avut atacul si au trimis mingea in bara, ratand astfel trimiterea meciului in prelungiri. Scorul final, 16-15 pentru echipa din Resita, insa HCM Torok ramane, pe langa titlul de vicecampioana, cu performanta de a invinge redutabila echipa CSM Bucuresti, scor 22-21, clubul care investeste masiv in handbalul feminin romanesc, la toate categoriile de varsta.