Duelul de cupă europeană de la Cisnădie a fost câștigat fără drept de apel de către handbalistele de la S.C.M. Rm. Vâlcea, scor 20-27. Cu 9 victorii din tot atâtea posibile, elevele lui Florentin Pera încheie anul pe locul întâi, cu 3 puncte avans față de campioana țării, CSM București și așteaptă cu mare încredere returul cu Ikast, duminică, de la ora 15.30, în Sala Sporturilor Traian

Meciul dintre cele două reprezentante ale României în Cupa EHF, Magura Cisnădie și S.C.M. Rm. Vâlcea a fost dominat încă de la început de vâlcence. Apărarea și-a făcut din nou datoria și spre deosebire de deplasarea din Danemarca, atacul a funcționat și el excelent. Dacă jucătoarele de la Vâlcea au dominat jocul, galeria echipei de sub Dealul Capela a fost și ea la înălțime, în ciuda unui moment neplăcut când un oficial al echipei a fost agresat de suporterii echipei gazdă

După momentul neplăcut, încheiat fără alte urmări, handbalistele de la Vâlcea au continuat să domine jocul și în ciuda celor 6 eliminari de 2 minute din prima repriză, au intrat la pauză cu 8 goluri avans, scor 7-15. Petra Blazek a apărat excelent aproape tot meciul, secondată de Diana Ciucă pe final, diferența pe tabelă urcând și la 12 goluri, spre bucuria conducerii clubului și a echipei.

Cea mai bună marcatoare a echipei în partida de la Cisnădie a fost Natalia Vasileuskaya, 7 goluri, urmată de Irina Glibko, în revenire de formă, cu 6 goluri, Samara Da Silva, 4 goluri, Alicia Fernandez și Ana Maria Popa, câte 3, Maria Petrovic, 2 goluri, Cristina Florica și Raluca Băcăoanu, câte un gol.Duminică, de la ora 15.30, în Sala Sporturilor Traian, urmează returul cu Ikast, partidă care pleacă de la 6 goluri avans pentru daneze.

Articolul precedentSCM Râmnicu Vâlcea, campioana anului!
Articolul următorPrimăria Râmnicului a câştigat procesul împotriva Romprest Energy