Handbalistele de la SCM Rm. Vâlcea au debutat în cupele europene la 5 ani distanță de la ultima prezență vâlceană în aceste competiții, în perioada Oltchim. Și nu au facut-o oricum, ci în fața unei săli arhipline și cu o prestație excelentă.

SCM Rm. Vâlcea a învins cu 35-26 ( 19-13 la pauză ), pe Kastamonu, din Turcia, în turul doi preliminar al Cupei EHF, și continuă forma excelentă arătată de Irina Glibko și compania în aceste debut de sezon competițional.

Partida din Sala Sporturilor Traian nu a stat sub semnul echilibrului decât în primele 10 minute, când turcoaicele au reușit să țină pasul cu SCM. Apoi, în poarta deținătoarei Supercupei a intrat Iulia Dumanska, portărița naționalei României reușind prin paradele ei să facă diferența, ajutată fiind și de o Irina Glibko aflată în zi mare, 10 goluri în acest meci.

De aici până la desprinderea decisivă nu a mai fost decât un pas. Natalia Vasileuskaya și Marta Lopez Herrero au marcat de 6 ori fiecare, alături de Ana Maria Popa, 4 goluri, Alicia Fernandez Fraga și Raluca Băcăoanu, câte 3, iar Cristina Florica, Ines Khouildi și Maria Petrovici au înscris fiecare câte un gol.

Cu o galerie care nu a tăcut o clipă și un public ce a aplaudat fiecare fază spectaculoasă a SCM-ului, handbalistele pregătite de Florentin Pera, Mia Rădoi și Ildiko Barbu și-au asigurat încă din primul meci un avans considerabil pentru returul din 21 octombrie, din Turcia.

La partida de la Râmnicu Vâlcea au fost prezenți, printre alții, vicepreședintele Federației Române de Handbal, fostul arbitru Sorin Dinu, și fostul președinte al Chimistului și Oltchimului, Ioan Gavrilescu.

Marți, 16 octombrie 2018, de la ora 17.30, tot în Sala Sporturilor Traian, SCM Rm. Vâlcea va întâlni în Liga Florilor pe CSM Galați.