Echipa SCM Râmnicu Vâlcea a obținut sâmbătă a treia victorie consecutivă în Grupa D a competiţiei de handbal feminin EHF European League, în meciul cu echipa franceză Chambray Touraine Handball, pe Arenele Traian.

Scor: 32-27 (12-12).

Dacă la început echipa a fost condusă cu 3-1, 7-6 şi 8- 7, la pauză scorul a fost egal, 12-12.

După pauză echipa antrenată de norvegianul Bent Dahl a jucat mult mai bine, ajungând la şapte goluri distanță, 25-18 (min. 51). Au urmat cinci goluri consecutive ale formaţiei Chambray Touraine Handball (25-22). În final vâlcencele au câştigat cu scorul: 32-27.

Pentru SCM au înscris Asma Elghaoui 8 goluri, Irina Glibko 8, Zeljka Nikolic 5, Kristina Liscevic 3, Cristina Florica 3, Mireya Gonzalez Alvarez 2, Daria Bucur 2, Bobana Klikovac 1.

Pentru formaţia oaspete au înscris Jovana Stoiljkovic 5, Paula Maria Valdivia Montserrat 4, Alexandra Lacrabere 7, Ida Lagerbon 4, Sophia Fehri 2, Clara Monti Danielsson 2, Rebecca Bossavy 1, Laugane Pina 1, Nina Brkljacic 1.

SCM va juca următoarele două meciuri cu Viborg, pe 13 februarie acasă şi pe 16 februarie în deplasare.

SCM Râmnicu Vâlcea ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte (3 jocuri).

Este urmată de Viborg HK, 4 p (2 j), Chambray Touraine Handball, 2 p (4 j), Vaci NKSE, 0 p (3 j).

Sursa: Realitatea de Valcea

Articolul precedentBilanț coronavirus: Aproape 17.000 de infectări în ultimele 24 de ore