FCSB s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa bulgară ŢSKA 1948 cu scorul de 3-2 (1-0), joi seara, pe Stadionul \”\”Arcul de Triumf\”\” din Bucureşti, în manşa secundă a turului al doilea preliminar. În tur, în Bulgaria, FCSB câștigase cu 1-0. Golurile bucureștenilor au fost marcate de Djokovic (2) și Octavian Popescu. În turul următor, FCSB va întâlni vicecampioana Danemarcei, Nordsjaelland, pe 10 și 17 august.

Farul Constanţa s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa armeană FC Urartu cu scorul de 3-2 (0-1), joi seara, pe Stadionul Urartu din Erevan, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

Campioana României merge mai departe după două victorii cu acelaşi scor, 3-2.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a făcut o primă repriză foarte slabă la Erevan, a fost condusă cu 2-0, prin golurile marcate de Nana Antwi (11) şi Leon Sabua (47), dar a revenit spectaculos şi s-a impus prin golurile reuşite de Dragoş Nedelcu (53) şi Denis Alibec (57, 90+2).

Urartu a controlat jocul în prima parte, iar cea dintâi ocazie a venit în min. 8, când Margarian a şutat pe lângă vinclu de la 20 de metri. În min. 11, gazdele au deschis scorul, prin Nana Antwi, aflat liber la 20 m, cu şut la colţ.

Prima tentativă ofensivă a constănţenilor a venit în min. 14, când Alibec a avut o încercare de lob, dar fără emoţii pentru portar.

Armenii au continuat să preseze şi au mai trimis o dată balonul în plasă (22), prin Maksimenko, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Portarul Aioani s-a remarcat (34) la şutul lui Grigorian la colţul scurt.

Rivaldinho a trecut pe lângă egalare (36), după o intercepţie în careul gazdelor, dar a şutat pe lângă poarta goală din unghi.

Ultima ocazie a primei reprize a fost ratată de Sabua (42), care a reluat din voleu peste poartă la centrarea lui Salou.

FC Urartu s-a desprins în debutul reprizei secunde (47), când şutul lui Maksimenko a fost respins de Aioani, iar Sabua a reluat simplu în plasă.

Acest gol a trezit-o pe Farul, care a marcat de două ori în cinci minute, prin Nedelcu (53), după un corner executat de Alibec şi deviat de un fundaş de la Urartu, şi prin Alibec (57), lansat excelent de Mazilu.

Farul a controlat jocul în continuare, dar şutul lui Kiki din colţul careului mare a fost respins de Melihov (58). Apoi, Băluţă (63) a şutat din interiorul careului, pe lângă poartă. Mazilu a avut o acţiune spectaculoasă (73), dar Artean a trimis telefonat şi un fundaş a respins de pe linia porţii. Mazilu (82) a şutat slab din afara careului, fără emoţii pentru portar.

FC Urartu a presat în ultima parte a meciului, dar Farul s-a apărat exact şi a dat lovitura pe contraatac, prin Alibec (90+2), lansat magistral de Băluţă.

Farul a mai ratat o ocazie uriaşă, prin Mazilu (90+8), cu poarta goală, după cursa lui Kiki.

Aioani a salvat victoria (90+10), respingând mingea trimisă de Piloian, la ultima fază a gazdelor.

Farul Constanţa va juca în turul al treilea contra formaţiei FC Flora Tallinn. Campioana Estoniei a fost eliminată din primul tur preliminar al Ligii Campionilor de Rakow Czestochowa, campioana Poloniei, cu 1-0 şi 3-0. Farul va juca acasă prima manşă, pe 10 august, iar revanşa va avea loc în Estonia, pe 17 august.

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa Conference League, după ce a învins cu 4-0 (1-0) formaţia bulgară ŢSKA Sofia, joi seara, pe Arena Sepsi OSK, în manşa secundă a turului 2 preliminar al competiţiei.

Formaţia condusă de Liviu Ciobotariu a pus în practică aceeaşi partitură care i-a adus succesul în tur, când s-a impus cu 2-0. Cu o apărare foarte bine organizată şi cu contraatacuri extrem de rapide, Sepsi a reuşit să o răpună încă o dată pe ŢSKA Sofia, chiar dacă aceasta a venit la Sfântu Gheorghe cu un nou antrenor, sârbul Nestor El Maestro, care l-a înlocuit zilele trecute pe compatriotul său Sasa Ilic.

Marius Ştefănescu, cel mai bun jucător din partida tur de la Sofia, a fost şi de această dată cel mai mare pericol pentru poarta formaţiei bulgare. El a avut nevoie de numai 4 minute de la primul fluier al arbitrului pentru a-şi crea prima mare ocazie, când a scăpat pe contraatac şi a şutat foarte puţin pe lângă poartă de la 25 de metri lateral stânga.

El a fost de altfel şi autorul moral al primului gol al întâlnirii, în minutul 19 reuşind să obţină o lovitură de la 11 metri după un fault al portarului Gustavo Busatto, cel care şi-a continuat astfel seria greşelilor începută în urmă cu o săptămână la Sofia. Penalty-ul a fost transformat de Cosmin Matei, care a ducea scorul general la 3-0 pentru Sepsi.

Până la pauză, ŢSKA Sofia a încercat să dea o replică, însă nu a reuşit. Presiunea exercitată prin posesia prelungită nu a ajutat-o să se apropie periculos de poarta apărată de Roland Niczuly.

Singurele şanse de gol din prima repriză pe care şi le-a creat formaţia oaspete au fost în minutele 21 şi 25, dar şutul lui Marcelino Carreazo şi lovitura de cap a lui Menno Koch au trecut peste poartă.

Ştefănescu nu şi-a pierdut din viteză nici în repriza secundă, el punându-l la încercare în minutul 47 pe portarul advers, care a respins cu dificultate un şut puternic de pe partea dreaptă.

În minutul 59, Păun, găsit foarte bine de Safranko, şi-a trecut şi el în cont o mare şansă de gol, şutând în portar de la aproximativ 14 metri.

Tabela s-a modificat pentru a doua oară în minutul 70. Aganovic, intrat de doar două minute pe teren în locul lui Gheorghe Ion, a înscris în poarta goală după un şut ratat al lui de Cosmin Matei.

Aproape fără replică, practicând un joc steril, ŢSKA Sofia a căzut definitiv pe final, primind alte două goluri.

Roland Varga, intrat de asemenea pe final de meci, a înscris (minutul 90) pentru 3-0 de la 12 metri după o pasă a lui Aganovic

Scorul final a fost stabilit 5 minute mai târziu, când Sepsi a primit un nou penalty în urma unui fault în careu al lui Menno Koch asupra lui Dumitrescu. Isnik Alimi a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsă cu un şut plasat.

Formaţia oaspete a părăsit terenul de joc cu un om mai puţin pe teren, Marcelino Carreazo fiind eliminat în minutul 90+7 pentru două cartonaşe galbene.

Echipa Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va întâlni în turul al treilea preliminar al competiţiei formaţia FC Aktobe (Kazahstan), calificată după 4-1 şi 1-2 cu FC Torpedo Kutaisi (Georgia).

CFR Cluj a fost eliminată dramatic din Europa Conference League la fotbal, după ce a fost învinsă de echipa turcă Adana Demirspor cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, la Adana, în manşa secundă a turului al doilea preliminar.

După 1-1 în meciul de la Cluj-Napoca, CFR Cluj a fost aproape de obţinerea calificării, dar a ratat şansa deşi a avut avantaj numeric în ultima jumătate de oră.

Gazdele au deschis scorul prin David Akintola (43), Vasile Mogoş a restabilit egalitatea (68 – penalty), dar Cherif Ndiaye (90+4) a marcat golul victoriei şi al calificării în turul al treilea preliminar.

Adana Demirspor a început mai bine şi a avut prima ocazie de gol în min. 12, când Yusuf Sari a şutat la colţul lung, dar mingea s-a dus pe lângă bară.

CFR a trecut pe lângă deschiderea scorului în min. 17, când Bîrligea a trimis mingea în bară cu capul, din centrarea lui Avounou. Acelaşi Bîrligea (28) a şutat în plasa laterală.

Gazdele au deschis scorul în min. 43, după un corner executat de Belhanda, Akintola reluând la colţul scurt cu capul, din faţa lui Mogoş.

CFR a echilibrat disputa după pauză, dar tot Adana Demirspor a fost periculoasă, în min. 61, Ajeti respingând providenţial din faţa porţii.

În min. 62, Bîrligea a fost faultat de Gravillon în careu şi CFR a primit penalty, iar francezul a fost eliminat. Situaţia s-a tensionat, au existat bruscări între jucători, proteste de la margine, obiecte aruncate din tribună şi s-a făcut un anunţ de la staţia de amplificare pentru calmarea lucrurilor. Mogoş a transformat lovitura de pedeapsă (68) şi CFR devenea favorită, având un om în plus.

Echipa lui Mandorlini a preferat însă un joc de temporizare, de posesie, fiind surprinsă de câteva raiduri ale gazdelor. Yusuf Sari (79) a trimis puţin peste din lovitură liberă de la 25 metri.

Muhar a trimis un şut de la 26 de metri (90+1), dar Karacic a prins în doi timpi.

Soarta calificării s-a decis în min. 90+4, după o nouă fază fixă: Stambouli a executat o lovitură liberă, mingea a ricoşat din Muhar la Ndiaye, care a marcat golul victoriei.

Clujenii au încercat să trimită meciul în prelungiri, dar au mai avut o singură şansă, ratată de debutantul Konoplianka (90+7), ucraineanul reluând din voleu peste poartă.

Adana Demirspor va da piept în turul al treilea preliminar cu NK Osijek (Croaţia).