S.C.M. Rm. Vâlcea continuă parcursul fără greșeală, câștigând al doisprezecelea meci al sezonului. Distanța față de CSM București se menținela 3 puncte.

S.C.M. Rm. Vâlcea a câștigat fără emoții ultima partidă a turului Ligii Naționale, pe teren propriu, cu Gloria Bistrița, 28-23, asta în ciuda faptului că ardelencele au avut o prestație extrem de energică, mai ales în prima repriză.

Gloria a și condus cu 4-1, dar municipalele au refăcut rapid diferența și, din minutul 11, au trecut în față.

După 11-9 la pauză, în partea a doua Vâlcea a mărit constant diferența. A ajuns la 7 goluri avantaj, spre mulțumirea celor 2.000 de fani din tribună.

Liderul Ligii Naționale nu a forțat și a obținut o victorie fără emoții, 28-23.

A fost al 12-lea succes consecutiv al echipei pregătite de Florentin Pera.

Golgetera echipei, Irina Glibko, care nu venea după o perioadă foarte bună, a perforat poarta bistrițencelor de 10 ori.

Vâlcea a refăcut diferența de trei puncte față de campioana CSM București, cele două echipe urmând să se întâlnească abia peste 5 etape, în 13 martie.

Pentru gazde au marcat Glibko 10, Da Silva 5, Băcăoanu 4, Lopez 4, Fraga Fernadez 3, Vasileuskaia 1, Florică 1, în timp ce pentru oaspete au înscris Dincă 6, Pristăvița 5, A. Rodriguez 4, Elisei 3, Rațiu 2, Paraschiv 2, Bloj 1.