Echipa SCM Rm. Vâlcea a fost învinsă de echipa daneză Kerning-Ikaast în sferturile EHF.Scor: 39-33 (20-17).

Meciul a avut loc duminică în Sala Sporturilor „Traian”, în cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Echipa vâlceană a fost condusă de la începutul meciului la o diferenţă de şase goluri, până la finalul primei reprize.

În repriza secundă echipa condusă de norvegianul Bent Dahl a egalat, 29-29, în min. 50.

În finalul meciului danezele au reușit o opţiune pentru semifinale. Au marcat Emma Cecilie Uhrskov Friis 11, Ingvild Kristiansen Bakkerud 9, Emma Lindqvist 7, Simone Cathrine Petersen 4, Vilde Ingeborg Johansen 3, Cecilie Hojgaard Brandt 2, Line Mai Norgaard Hougaard 1, Julie Mathiesen Scaglione 1, Sarah Iversen 1.

Sabine Englert a parat nu mai puţin de 15 șuturi (31,25%).

Pentru gazde au marcat Irina Glibko 9 gogoluri, Elena Dache 6, Corina Lupei 6, Kristina Liscevic 3, Evgheni Levcenko 2, Asma Elghaoui 2, Bobana Klikovac 2, Zeljka Nikolic 2, Olga Gorşenina 1.

Isabell Roch a apărat 7 şuturi (26,92%), iar Daciana Hosu 4 (23,53%).

Manşa secundă va avea loc pe data de 2 aprilie, la Ikaast.

Sursa: Realitatea de Valcea

Articolul precedentCULISELE PUTERII | Miron Mitrea, despre diferența de opinie Biden-Macron: „Trebuie să i se dea o zonă de ieșire lui Putin”
Articolul următorFlorin Cîțu s-a întâlnit cu membrii comunității românești din SUA: ”Le-am transmis că sunt foarte importanți în cadrul Parteneriatului Strategic”