SCM Rm. Vâlcea a învins CSM Bucureşti cu 20-19 în etapa a V-a a Ligii Florilor la handbal feminin. Brazilianca Samara Da Silva a marcat golul victoriei în ultima secundă.

În urma acestui rezultat, Vâlcea s-a desprins la 6 puncte de CSM Bucureşti.

Primul mare derby al sezonului s-a jucat in fata unei sali arhipline. Partida a avut o miză uriaşă, mai ales după ce echipa CSM Bucureşti a pierdut în prima etapă la Zalău. Jucătoarele primei reprize au fost cei doi portari, Yuliya Dumanska şi Denisa Dedu, care au inchis excelent cele doua porti.

Defensiva echipei pregatite de florentin Pera nu le-a permis interilor Perianu şi Torstensson să traga la poartă, singura soluţie pentru CSM fiind doar jocul cu pivotul. Crina Pintea a reuşit să marcheze două goluri în ultimele 10 minute şi să restabilească până la urmă egalitatea la 19-19, în minutul 60, si sa scoata eliminare la Marta Lopez.

Florentin Pera a cerut timeout cu 26 de secunde înainte de final, le-a cerut răbdare elevelor sale, apoi a scos şi portarul. Când tabela mai indica 2-3 secunde, Samara Da Silva a prins un sut de zile mari, reuşita însemnand şi victoria pentru Vâlcea cu 20-19.

SCM Rm. Vâlcea – CSM Bucureşti 20-19 (9-10)

Ciucă, Dumanska, Batinovic – portari; Da Silva 1, Elghaoui 1, Băcăoanu, Adespii, Lopez 4, Norgaard, Florica 2, Glibko 4, Fernandez 3, Zamfirescu, Liscevic 5, Savu, Gonzalez

Dedu, Grubisic – portari; Curea 2, Torstensson 2, Lekic 3, Neagu, Cvijic, Perianu 1, Klikovac 1, Constantinescu, Martin 2, Vâlcan, Jipa, Pintea 5, Chiper, Grbic