BOR: Reguli clare pentru Florii. Se recomandă ca procesiunile să aibă loc doar în jurul bisericilor

BOR: Reguli clare pentru Florii. Se recomandă ca procesiunile să aibă loc doar în jurul bisericilor
La Catedrala Patriarhală slujba va fi oficiată în aer liber
BOR a stabilit reguli clare pentru ziua de Florii: slujbe afară, mască și distanță.
Slujbele de Florii se vor desfășura cu respectarea regulilor sanitare în vigoare și a setului de recomandări făcute de Sinodul Bisericii Ortodoxe Române tuturor lăcașurilor de cult.
Credincioșii vor purta mască și vor respecta distanțare atât în interiorul bisericilor cât și în exterior. Slujbele vor fi oficiate în interiorul bisericilor dacă numărul credincioșilor permite păstrarea distanței între persoane de doi metri. În caz contrar, slujbele vor fi oficiate în exterior, conform setului de recomandări trimis de Patriarhia Română către toate unitățile de cult. În Duminica Floriilor ramurile binecuvântate vor fi distribuite de către preoți și voluntari în exteriorul lăcaşurilor de cult, iar credincioșii vor fi îndemnaţi să aștepte pe locurile marcate până când vor primi ramurile. Acolo unde există tradiția procesiunilor de Florii se recomandă ca acestea să aibă loc doar în jurul bisericilor. La Catedrala Patriarhală slujba va fi oficiată în aer liber, iar dacă va ploua, în interiorul Catedralei cu participarea doar a 70 de credincioși.
Pe Dealul Patriarhiei ramurile de salcie și finic vor fi binecuvântate duminică dimineața la ora 8:30 și vor fi împărțite după Liturghie împreună cu iconițe și cu pacheţelele de anafură.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
- 14:49 - Fjord, filmul lui Cristian Mungiu, în drum spre marele Oscar, după triumful de la Cannes
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News













