Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân”, noi spaţii în noul an școlar

Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân”, noi spaţii în noul an școlar
Clădirea din imediata vecinătate
Elevii din ciclul primar ai Colegiului Naţional ”Mircea cel Bătrân” au început anul şcolar în noi spaţii.
Colegiul Naţional ”Mircea cel Bătrân” are un nou spaţiu de învăţământ: clădirea din imediata vecinătate de pe strada Popa Şapcă, în care anterior funcţiona Liceul de Arte ”Victor Giuleanu” (instituţie relocată în prezent în cartierul Nord într-un imobil mult mai adecvat).
"După un proces de modernizare elevii claselor 0 – 4, ai Colegiului au la dispoziţie o clădire doar pentru ei, evitându-se, în acest fel, interacţiunea cu ceilalţi 1400 de elevi din clasele de gimnaziu şi de liceu", anunță Primăria Râmnicului.
"De o astfel de extindere de spaţiu a beneficiat în cursul anului trecut şi Şcoala Gimnazială ”Take Ionescu”, căreia i-a fost arondată o clădire din imediata vecinătate (ce avea, anterior transferului, o destinaţie administrativă), astfel încât, prin mutarea aici a claselor pregătitoare s-a eliminat aglomeraţia din imobilul principal, iar toţi elevii acestei unităţi şcolare au putut învăţa într-un singur schimb, de dimineaţa."- Primăria Râmnicu Vâlcea.
Sursa: Realitatea de Valcea
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

