Duminică seara, de la ora 17.30, în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, s-au întâlnit SCM Rm. Vâlcea și HC Dunărea Brăila, un derby al campionatului, cu două echipe puternice din Liga Florilor. După o primă repriză echilibrată, în care ambele echipe au fost pe rând la conducere, în partea a doua Vâlcea a defilat și s-a impus cu 35-27 (16-15).

Brăila a marcat primul gol al meciului de la Vâlcea, prin pivotul angolez Liliana Venancio. Vâlcea a egalat de la 7 metri, prin Glibko, iar Lavko a readus Brăila în avantaj, după ce Da Rocha a ratat o aruncare de la 7 metri. Vâlcea a preluat conducerea, scor 3-2, dar Brăila a revenit în avantaj, 5-6, după un gol marcat de Quintino, revenită în primul ”șapte” al Brăilei după o perioadă de refacere după accidentarea din campionatul trecut. De la 10-10 în minutul 21, Brăila s-a distanțat la 3 goluri, scor 10-13 în minutul 24. În minutul 26 Vâlcea a marcat următorul gol, prin Glibko, de la 7 metri, scor 11-13. În minutul 27 Lavko a marcat de la 7 metri pentru 12-15, dar până la pauză Glibko și Kovacevic, de trei ori, au adus Vâlcea la conducere la finalul primelor 30 de minute, scor 16-15.

Repriza secundă a început cu un gol marcat de la 7 metri de Glibko, apoi Venancio a redus din handicap, dar în minutul 35, după o serie de 3 goluri legate marcate de Iryna Glibko, gazdele s-au distanțat la 4 goluri, 20-16. În minutul 38, la scorul de 21-17, Shteriova a ratat un 7 metri la Hosu, mingea i-a revenit jucătoarei de la Brăila, care a aruncat din nou, dar Daciana Hosu a scos și această aruncare. În minutul 40 Brăila a marcat prin Kanaval, dar Kurtovic și Hansson au marcat pentru Vâlcea și au mărit diferența la 5 goluri, în minutul 42, scor 23-18. Quintino a marcat apoi de două ori din aruncări de la 7 metri. În dublă inferioritate numerică, Vâlcea a marcat prin Glibko, și tot Glibko a marcat de la 7 metri, în minutul 46, pentru 25-20. Lavko a redus din diferență, dar în minutul 49 Vâlcea s-a distanțat prima dată la 6 goluri, scor 27-21. De la 29-24 în minutul 52, scorul s-a făcut 33-24 în minutul 56, după un gol marcat pe contraatac de Elghaoui. Gomes da Rocha a redus din handicap, dar Elghaoui, pe contraatac, și Fujita, au mărit diferența la 10 goluri în minutul 59, scor 35-25. până la final brăila a mai marcat de două ori, prin Quintino de la 7 metri și prin Sazdovska, iar scorul final a fost 35-27 pentru SCM Râmnicu Vâlcea.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat:  Glibko 11 goluri (8 de la 7 metri), Kovacevic 7, Hansson 6, Elghaoui 6, Fujita 3, Bucur 1, De Jong 1.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Araujo -6 goluri, Quintino -5 (4 de la 7 metri), Lavko – 4 (1 de la 7 m), Venancio -3, Sazdovska -3, Shteriova -2, Da Rocha -2, Liscevic-1, Kanaval -1.

Sursa: Realitatea de Braila