BĂRBATUL CARE A INCENDIAT O ÎNCĂPERE DIN PALATUL PARLAMENTULUI A FOST DEPISTAT ŞI REŢINUT PENTRU 24 DE ORE

BĂRBATUL CARE A INCENDIAT O ÎNCĂPERE DIN PALATUL PARLAMENTULUI A FOST DEPISTAT ŞI REŢINUT PENTRU 24 DE ORE
Bărbatul în cauză urmează să fie prezentat în faţa magistraţilor, cu propunere legală
Bărbatul care a incendiat o încăpere din Palatul Parlamentului a fost depistat, marţi noaptea, şi reţinut pentru 24 de ore.
Potrivit Biroului de presă al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB), bărbatul în cauză urmează să fie prezentat în faţa magistraţilor, cu propunere legală.
El riscă pedeapsa cu închisoarea până la 7 ani pentru săvârşirea infracţiunii de 'distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun, săvârşită prin incendiere, explozie ori prin orice alt asemenea mijloc şi dacă este de natură să pună în pericol alte persoane sau bunuri.
În jurul orei 13,50, marţi, la obiectivul Palatul Parlamentului, în zona unui magazin de suveniruri, aflat în proximitatea Sălii de expoziţii 'Constantin Brâncuşi', un bărbat a dat foc unor bunuri pe care le avea în posesie, după care a plecat de la faţa locului. Menţionăm faptul că în zona producerii evenimentului accesul este liber, conform Regulamentului de Acces în Camera Deputaţilor şi Senat, până la filtrele de control şi securitate ale SPP. De asemenea, este foarte important de precizat că bărbatul nu a pătruns în zona de securitate din incinta clădirii, se arăta într-un comunicat al Jandarmeriei.
În zona afectată s-au deplasat lucrătorii Departamentului de Pompieri de la sediul Palatului Parlamentului pentru stingerea incendiului şi s-au luat măsuri de evacuare a persoanelor. AGERPRES
Citește și:
- 11:01 - Amenzi de circulație plătite pe loc, prin cod QR generat de polițiști
- 10:23 - Când ajung echipamentele militare americane la baza Mihail Kogălniceanu
- 09:52 - Elveţia a refuzat survolarea teritoriului său de către avioane militare americane, invocând neutralitatea sa
- 09:02 - Noul lider suprem al Iranului ar putea fi mort, susține Trump
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











