Inundații pe DN 7, la intrarea în stațiunea Căciulata

Inundații pe DN 7, la intrarea în stațiunea Căciulata
Autoritățile au recomandat ca rută de ocolire centura orașului Călimănești
Traficul rutier a fost îngreunat în această seară pe drumul național DN 7, la intrarea în stațiunea Căciulata, în urma inundațiilor.
Autoritățile au recomandat ca rută de ocolire centura orașului Călimănești.
Pompierii militari din cadrul ISU Vâlcea au actionat pentru evacuarea apei provenita din precipitații, în localitatea Călimănești, pe DN7, în zona Parcului cu Cai.
Nivelul apei a ajuns la aproximativ 50-60 de cm, circulația rutiera fiind îngreunată.
La fața locului pompierii militari au actionat cu ajutorul mai multor motopompe transportabile cu ajutorul cărora au evacuat apa în râul Olt.
"Pentru evitarea blocajelor pricinuite de nivelul ridicat al apei, se poate folosi ca ruta alternativa centura ocolitoare a orașului Calimanesti”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Octavian Fulger
Sursa: Realitatea de Valcea
Citește și:
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











