Ministrul Virgil Popescu a anunțat la Vâlcea că Ordonanța care deblochează investițiile din domeniul hidroenergetic

Ministrul Virgil Popescu a anunțat la Vâlcea că Ordonanța care deblochează investițiile din domeniul hidroenergetic
Ministrul Energiei Virgil Popescu și directorul Hidroelectrica s -au aflat astăzi la Vâlcea
Ministrul Energiei Virgil Popescu și directorul Hidroelectrica SA Bogdan Badea s-au aflat astăzi la Vâlcea într-o vizită de lucru.
La eveniment au participat ingineri și cercetători din toată țara, care au fost premiați pentru aportul lor în acest domeniu vital pentru economia națională, au declart organizatorii.
Vizita a avut loc la împlinirea a 5 decenii de la punerea în funcțiune a Hidrocentralei Lotru Ciunget.
Centrala Hidroelectrică Ciunget are cea mai mare putere instalată pe râurile interioare ale țării.
A fost pusă în funcțiune în anii 1972.
Ministrul Virgil Popescu a anunțat că Ordonanța care deblochează investițiile din domeniul hidroenergetic este gata și va fi pusă în discuția guvernului, acest lucru attenând o parte a efecteleor crizei energetice.
"Aceasta respectă cadrul prevăzut de planul european REPowerEU și principiile de bază, economisirea energiei, producerea de energie curată, diversificarea surselor noastre de energie"- Virgil Popescu
REPowerEU este planul Comisiei Europene pentru asigurarea independenței Europei față de combustibilii fosili din Rusia.
.
Citește și:
- 11:04 - Paștele supraviețuirii: Masa de sărbătoare, un lux de neatins pentru mulți pensionari VIDEO
- 11:00 - Cum poți știi dacă ouăle sunt bune. Testul prin care îți dai seama dacă poți să le consumi
- 10:51 - Ministrul Justiţiei, despre numirile procurorilor-șefi: Nu am cunoştinţă despre niciun fel de blat, de nicio înţelegere politică
- 10:37 - Românii petrec Paștele la Televiziunea Poporului!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











