O parte a aristocrației picturii naționale, en plain air, în Toscana României

A6B28A9C-868C-4009-AFDB-A3AEEF5863BE
Inspirați de farmecul Italiei, românii au reușit să creeze în zona Drăgășani (transformând conace și crame în spectaculoase atracții turistice), o adevarata Toscana a Romaniei. Un astfel de loc a fost ales de organizatorii colocviului artistic al Uniunii Artiștilor Liberi din România.
O întâlnire inedită, un eveniment artistic de amploare națională, ce va debuta în luna septembrie, la Casa de Vinuri Dr Miu.

"Timp de 3 zile, artiști din toate colțurile țării se vor strânge în frunte cu celebrul pictor Laurențiu Popa, supranumit și Rembrandt de România, pentru a picta, expune și socializa pe tărâmurile minunate ale viilor"- Cronica VâlciiPrezența celebrului artist este posibilă cu sprijinul pictorului vâlcean Viorel Trandafir.Evenimentul este organizat în perspectiva sprijinului artiștilor români din mediul neacademic.

Asociat unei școali de pictură din alte timpuri, evenimentul va înlesni evoluția și participarea artiștilor la evenimente comune."Punctul forte al acestor artiști îl reprezintă tehnica vechilor maeștri, predată cu sârg de maestrul Laurențiu Popa care studiază și practică aceasta veche tehnică a lui Rembrandt de mai bine de 30 de ani și pe care o împărtășește cu drag discipolilor săi"- Cronica Vâlcii
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
- 14:49 - Fjord, filmul lui Cristian Mungiu, în drum spre marele Oscar, după triumful de la Cannes
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News













