Vaccinul anti-COVID a ajuns în Oltenia. Cine este primul medic vaccinat

Vaccinul anti-COVID a ajuns în Oltenia. Cine este primul medic vaccinat
Primul medic vaccinat este Iulian Gheorghe Diaconescu, sef de secție, în vârstă de 69 de ani
Vaccinarea împotriva SARS-CoV2 a început, duminică, şi la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Craiova.
Primul medic vaccinat este Iulian Gheorghe Diaconescu, sef de secție, în vârstă de 69 de ani.
Din 520 de angajați ai spitalului au cerut sa se vaccineze 384. În intervalul 27 - 31 decembrie se vor vaccina doar 90.
„Am intrat într-o nouă etapă a luptei cu pandemia produsă de virusul SARS-CoV2. Am început vaccinarea personalului medical al Spitalului Victor Babeş, personal aflat în linia întâi. Vaccinarea a decurs conform procedurilor stabilite. S-au vaccinat primele cinci persoane, urmând să vaccinăm 90 de persoane pana pe 31 decembrie, iar restul pana la 384 se vor vaccina dupa 4 ianuarie. Doza se trimite in functie de solicitari, de asta la noi au fost trimise doar 90 de doze”, a declarat Adiana Turcu,manager Spitalul „Victor Babeş” Craiova.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:00 - Radu Miruță, după incidentele cu drone: „Militarii fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”
- 20:57 - Nicușor Dan clarifică întârzierea raportului privind anularea alegerilor: „N-o să vă dau un termen”
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News














