Vâlcea, destinații turistice

Vâlcea, destinații turistice
Muzeul se întinde pe o suprafaţă de opt hectare
Muzeul Satului Vâlcean si- a deschis portile în luna mai.
Turiștii se pot bucura de ansamblul muzeal care ii poarta cu gândul, grație arhitecturii și peisajelor, spre lumea de odinioară a satului și copilăriei.
Vizitatorii pot explora un patrimoniu vast, format din zeci de așezări tradiționale, în special cula Bujoreanu, monument arhitectonic din secolul al XIX-lea, care se evidențiază si prin profundele valențe militare.
VIDEO
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3049760435138601&id=933009733480359
Muzeul se întinde pe o suprafaţă de opt hectare.
Așezarea se află la trecerea din municipiul Râmnicu Vâlcea în comuna Bujoreni, pe una dintre cele mai tranzitate artere rutiere din România, DN 7- E 81.
În sat pot fi văzute zeci de case, vechi de sute de ani si alte construcţii impresionante, printre care Cula Bujorenilor, ctitorită în anii 1810, o biserică din lemn construitã în anii 1785.
Reprezentatã este si zona Horezu, prin casele cu foisor, interioarele acestora, costume populare si vasele din ceramică.
video: CJ Vâlcea
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News










