BEC A AMÂNAT VALIDAREA TURULUI 1 AL ALEGERILOR PREZIDENȚIALE – MOTIVE PROCEDURALE

BEC A AMÂNAT VALIDAREA TURULUI 1 AL ALEGERILOR PREZIDENȚIALE – MOTIVE PROCEDURALE
Biroul Electoral Central a decis să amâne validarea oficială a rezultatelor din primul tur al alegerilor prezidențiale.
Biroul Electoral Central a decis să amâne validarea oficială a rezultatelor din primul tur al alegerilor prezidențiale. Sursele Realitatea PLUS transmit că este vorba despre motive organizatorice și nu există motive de îngrijorare.
Decizia a fost luată marți, în cadrul ședinței BEC. Conform surselor citate, motivul amânării este faptul că nu au fost încă centralizate toate procesele-verbale din țară și din diaspora. Validarea ar urma să fie făcută cel mai probabil în ședința de miercuri.
Este o etapă procedurală esențială înainte de declanșarea oficială a turului al doilea. După validare, legea prevede un termen de 24 de ore pentru depunerea eventualelor contestații, care vor fi analizate de judecătorii Curții Constituționale.
BEC nu a oferit până acum un comunicat oficial, însă sursele Realitatea PLUS dau asigurări că întârzierea nu afectează calendarul electoral și că validarea se va produce în termenul prevăzut de lege.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 12:37 - Crin Antonescu, despre eventuala candidatură a lui Bolojan la președinție: „Dacă sistemul a vrut să pună pe cineva, a pus”
- 11:34 - Criza de încredere la masa de Paște. Românii, între dezamăgirea politică și portofelele goale VIDEO
- 10:23 - Ce va decide instanța în dosarele lui Călin Georgescu? Marți, în a treia zi de Paște, termen important la Curtea Supremă
- 16:22 - Aproximativ 500 de persoane au fost depistate fără contracte de muncă, într-o singură săptămână. Ministrul Muncii: ”Nu e normal și nu poate fi ignorat”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News










