NICUȘOR DAN: „CEL TÂRZIU ÎN 2027 ÎNCEPE CREȘTEREA ECONOMICĂ ÎN ROMÂNIA”

NICUȘOR DAN: „CEL TÂRZIU ÎN 2027 ÎNCEPE CREȘTEREA ECONOMICĂ ÎN ROMÂNIA”
Președintele Nicușor Dan a anunțat joi, că România va intra pe un trend de creștere economică cel târziu la începutul anului 2027.
Președintele Nicușor Dan a anunțat joi, într-o emisiune televizată, că România va intra pe un trend de creștere economică cel târziu la începutul anului 2027. El a admis că perioada actuală este dificilă pentru români, din cauza reformelor economice, dar a subliniat că alternativa ar fi fost mult mai gravă.
„Nu mai există risc de a "downgrada", de a ieși fondurile, de a veni FMI-ul și de a bloca cu totul economia. Asta era mult-mult mai rău pentru fiecare dintre români”, a explicat șeful statului.
Potrivit lui, va fi nevoie de aproximativ un an și jumătate pentru redresare. „Cel târziu la începutul anului 2027, va începe o creștere pe care România o va avea”, a precizat Nicușor Dan.
Președintele a transmis că direcția actuală este una corectă și că pericolul ca România să intre într-o criză financiară majoră a fost evitat.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 22:52 - Dan Dungaciu: ”Președintele ne semnalează că vrea să fie jucător. Liderii vor forța un guvern puternic”
- 22:50 - Anca Alexandrescu: „AUR a făcut foarte bine că a votat moțiunea de cenzură. Nu exista altă variantă ca Ilie Bolojan să fie oprit!”
- 18:51 - Demeter András István și-a dat demisia din funcția de ministru al Culturii
- 17:29 - Eugen Tomac, desemnat premier? Gheorghe Piperea (AUR) anunță un scenariu bombă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News












