Elevii lui Paul Dinu, unul dintre cei mai renumiți sportivi ai Vâlcii, câștiga 12 medalii
18 aug. 2018, 17:07
Actualizat: 18 aug. 2018, 17:07

BE1CA9AE-100D-4C94-8E5A-1E3389ED1A6F
Articol scris de Scris de Mihai Mihaela
Elevii lui Paul Dinu se întorc învingători de la “Cupa Transilvania” Editia a 2 a și “Cupa Romaniei Para-karate WKF”. Concursul a avut loc astazi la Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu” din Cluj Napoca.
Sportivii speciali coordonați de Paul au obținut șase medalii de aur, patru medalii de argint și doua medalii de bronz. Cupa Internationala de para-karate Transilvania este destinata tuturor persoanelor cu dizabilitati, iar organizatorii doresc sa promoveze sportul pentru aceasta categorie de persoane.
Paul Dinu este recunoscut pentru distincțiile obținute de- a lungul carierei sale, in urma cu doi ani fiind desemnat de DJTS cel mai bun sportiv vâlcean al anului, după ce a câștigat numeroase concursuri internaţionale. De altfel, în ultimii ani, karatele a fost sportul numărul unu în Vâlcea, având patru laureaţi în primii 10 sportivi, in anul 2016.
Paul Dinu este și antrenor maestru, arbitru și jurist. A obținut titlurile de Campion Mondial (stilul Shotokan), Campion European (stilul Shotokan), Campion Național și câștigător al Cupei României. A obținut de-a lungul carierei medalii la campionatele europene și mondiale de la toate stilurile de karate, respectiv Shotokan, Shito-ryu, Gōjū-Ryū și Wado ryu, atât la kata cât și la kumite.
Citește și:
- 19:18 - Fotbal: CFR Cluj continuă seria victoriilor în Superligă, 2-1 cu Petrolul Ploiești
- 19:14 - Handbal feminin: CSM București s-a calificat direct în sferturile Ligii Campionilor
- 16:58 - Superliga: Rapid - Dinamo se joacă în ciuda vremii nefavorabile
- 16:43 - Baschet: Rapid, câștigătoarea Cupei României după 31 de ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News










