Timp de trei zile, la Râmnicu Vâlcea. echipele naționale ale României de tineret și junioare își for testa forțele în compania unor adversari importanță din handbalul european, în cadrul Trofeului Carpați.

Generația de junioare 2002-2003 se pregătește intens pentru prima competiție majoră la care va lua startul.

În luna august a acestui an, junioarele României vor participa la Campionatul European U17 din Slovenia, acolo unde se pleacă cu gânduri mari.

Până atunci, Alicia Gogîrlă (fata Simonei Gogîrlă), Andreea Ailincăi, (sora Crinei Pintea), Alexandra Perianu (sora Gabrielei Perianu) și colegele lor, pregătite de Carmen Buceschi, vor întâlni la Trofeul Carpați trei naționale similare, Norvegia, Cehia și Italia, aflate și ele în pregătire pentru turneul final.

Lotul României pentru Trofeul Carpați:

Portari: Alexandra Perianu (LPS Brăila), Nicoleta Petre (ASC Corona 2010 Brașov/CNE Brașov), Raluca Rădoi (ASC Corona 2010 Brașov)

Extreme stânga: Ariana Cercel (CSS Drobeta Turnu Severin/CNE Rm. Vâlcea), Corina Lupei (CSM Târgu Mureș/CNE Rm. Vâlcea), Rebeca Necula (ASC Corona 2010 Brașov)

Interi stânga: Mălina Bichir (CSM Galați/CNE Brașov), Andreea Prescură (CSM Galați/CNE Brașov), Ștefania Stoica (CSM București), Rebeca Malisa Vlădășel (Liceul Teoretic Traian Vuia Reșița)

Centri: Valentina Ion (SCM Craiova/CNE Rm. Vâlcea), Carla Lăcătuș (CSM Târgu Mureș), Raissa Marin (ASC Corona 2010 Brașov)

Interi dreapta: Alicia Gogîrlă (ASC Corona 2010 Brașov), Valentina Soreanu (ASC Corona 2010 Brașov)

Extreme dreapta: Oana Borș (CSS 2 Baia Mare/CNE Brașov), Andreea Coman (CSS 6 București/CNE Rm. Vâlcea)

Pivoți: Sarah Aida Darie (CSM Târgu Mureș), Andreea Țîrle (CSM Târgu Mureș, CNE Rm. Vâlcea), Bianca Voica (CSM București/CNE Brașov)

Programul Trofeului Carpați de junioare:

22 martie, ora 13:00 – Norvegia-Italia, 22 martie, ora 15:00 – România-Cehia

23 martie, ora 13:00 – Cehia-Norvegia, 23 martie, ora 15:00 – Italia-România

24 martie, ora 10:00 – Italia-Cehia, 24 martie, ora 12:00 – România-Norvegia

De asemenea, și naționala de tineret a României a intrat în linie dreaptă cu pregătirea în vederea Campionatului European U19, ce va avea loc în perioada 11-21 iulie, la Gyor, Ungaria.

Tricolorele vor disputa la Râmnicu Vâlcea, de vineri și până duminică, trei partide puternice de pregătire, împotriva Poloniei, Olandei și Norvegiei.

Cea din urmă va fi și una dintre adversarele României de la Campionatul European U19.

Ioana Bălăceanu, promovată la lotul de senioare

Aflată inițial pe lista anternorilor, Ioana Bălăceanu va lipsi de la această acțiune a naționalei de tineret.

Interul stânga format la CNE Râmnicu Vâlcea va face parte din lotul B de senioare al României, ce va susține la finalul acestei săptămâni un turneu de pregătire în Polonia.

Lotul României pentru Trofeul Carpați:

Portari: Andreea Chetraru (CSM București), Cristina Ciaușescu (Rapid București/CSS 2 București), Ioana Ugran (CSM Târgu Mureș)

Extreme stânga: Eva Kerekeș (CSS Odorheiu Secuiesc), Marina Ilie (Rapid București), Roberta Stamin (SCM Râmnicu Vâlcea/CNE Râmnicu Vâlcea)

Interi stânga: Diana Lăscăteu (CSM București), Patricia Moraru (CSM București/Rapid București)

Centri: Denisa Vâlcan (SCM Râmnicu Vâlcea/CNE Râmnicu Vâlcea), Amalia Coman (CSM București/Rapid București), Monica Bărăbaș (CSM Târgu Mureș)

Interi dreapta: Bianca Lupașcu (ASC Corona 2010 Brașov), Iasmina Ichim (LPS Brăila), Diana Saceu (LPS Roman)

Extreme dreapta: Gabriela Vrabie (LPS Brăila), Adina Cace (LPS Slatina), Alexandra Stratulat (LPS Iași)

Pivoți: Daniela Marin (SCM Râmnicu Vâlcea/CNE Râmnicu Vâlcea), Ștefania Jipa (CSM București/Rapid București), Maria Mincu (HCM Craiova/CNE Râmnicu Vâlcea)

Programul Trofeului Carpați de tineret:

22 martie, ora 17:00 – Norvegia-Olanda, 22 martie, ora 19:00 – România-Polonia

23 martie, ora 17:00 – Polonia-Norvegia, 23 martie, ora 19:00 – Olanda-România

24 martie, ora 14:00 – Olanda-Polonia, 24 martie, ora 16:00 – România-Norvegia