Echipa de handbal feminin a Romaniei, pentru jucatoare sub 16 ani, din care face parte si valceanca Alicia Gogirla, s-a clasat pe locul 3 la European Open 2018, competitie care s-a desfasurat la Gothenburg, in Suedia.

Romancele, pregatite de Carmen Buceschi, Mia Radoi si Liliana Stefan, au inceput turneul in grupa D, alaturi de Elvetia, cu care a remizat, 18-18, Rusia, victorie cu 18-13, Slovacia , victorie 24-17 si Estonia, victorie 29-11. In grupele principale, Ungaria, castigatoarea competitiei, avea sa invinga Romania cu 30-20, iar fetele noastre aveau sa mai invinga Spania, scor 29-21 si Cehia, scor 19-16, clasandu-se pe locul doi, fapt ce le-a permis sa joace finala pentru locul 3.

Elvetia, echipa cu care remizasera romancele in grupe, avea sa piarda de aceasta data meciul pentru bronz cu scorul de 26-18 ( 12-8 la pauza ). Argintul a revenit echipei Frantei, care a fost invinsa de Ungaria, dupa prelungiri, scor 31-30.

In finala mica, pentru Romania au jucat Alicia Gogirla ( 6 goluri ), Oana Bors ( 5 goluri ), Corina Lupei, Ioana Necula si Stefania Stoica ( cate 4 goluri ), Ioana Bichir, Georgiana Olaru si Ana Maria Stana ( cate un gol ), Valentina Soreanu, Valentina Ion, Bianca Voica, Sorina Perianu, Natalia Marin, Raluca Radoi, Andreea Tirle si Miruna Nicolaua.

La aceasta competitie, doua dintre jucatoarele Romaniei au obtinut premii speciale, Alicia Gogirla si Georgiana Olaru

• Best goalkeeper: Soraya Schaller (SUI)
  • Best left wing: Maja Merai (HUN)
  • Best left back: Celia Heinzer (SUI)
  • Best centre back: Claudie Roupcova (CZE)
  • Best line player: Georgiana Adelina Olaru (ROU)
  • Best right back: Alicia Maria Gogarla (ROU)
  • Best right wing: Maureen Gayet (FRA)
  • Top scorer: Polina Gorbatsjova (EST) & Silvija Mackonyte (LTU), 45 goals
  • Best defence player: Sarah Boukit (FRA)
  • Most Valuable Player (MVP): Blanka Kajdon (HUN)

Articolul precedent“La strada”, un proiect susținut de studenții facultății de Televiziune și Teatru din Cluj