Alertă în Mexic după cutremurul puternic de magnitudine 6,3 - Oamenii au ieșit disperați pe străzi în mai multe orașe

Alertă în Mexic după cutremurul puternic de magnitudine 6,3 - Oamenii au ieșit disperați pe străzi în mai multe orașe
Un cutremur cu magnitudinea 6,3 s-a produs în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă în sudul Mexicului
Cutremur puternic în sudul Mexicului, simțit până în capitala Ciudad de Mexico. Autoritățile sunt în alertă. Până în prezent nu au fost anunțate victime.
Un cutremur cu magnitudinea 6,3 s-a produs în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă în sudul Mexicului, mişcările telurice fiind resimţite până în capitala Ciudad de Mexico, a anunţat serviciul naţional de seismologie pe reţeaua socială X (fostă Twitter), transmite AFP. Serviciul de prospectare geologică al Statelor Unite (USGS) citat de Reuters a anunţat o magnitudine de 5,9.
Epicentrul seismului a fost situat în oraşul Matias Romero din statul Oaxaca. Potrivit USGS, seismul a avut epicentrul la o adâncime de 108 kilometri.
Cutremurul a fost resimţit în mai multe zone din capitala mexicană care a emis o alertă în urma căreia zeci de persoane s-au grăbit să iasă din case.
"Am simţit un şoc uşor", a scris pe reţeaua socială X Marti Batres, primarul oraşului Ciudad de Mexico, unde locuiesc aproape nouă milioane de persoane. "Pentru moment nu au fost raportate pagube", a adăugat edilul.
Autorităţile "examinează posibilele efecte" ale cutremurului pe teritoriul statului Oaxaca, a declarat guvernatorul acestuia, Salomon Jara.
Mexicul este situat pe "Cercul de foc al Pacificului", o zonă în care convergenţa plăcilor tectonice provoacă o activitate seismică ridicată.
La 19 septembrie 2017, un cutremur cu magnitudinea 7,1 a provocat decesul a 369 de persoane, majoritatea în Ciudad de Mexico.
În 1985, un seism cu magnitudinea 8,1 a devastat centrul capitalei, ucigând peste 10.000 de persoane.
Citește și:
- 21:35 - Negocieri pentru un nou proiect energetic în Marea Neagră: Naftogaz discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ de gaze
- 20:25 - Tensiuni între SUA și Europa: Trump cere implicare militară în Strâmtoarea Ormuz și lansează un avertisment dur
- 19:41 - Bolojan bagă PNL în ședință, acasă la Iohannis, ca să vadă dacă liberalii mai rămân la guvernare sau nu
- 18:54 - Premierul Belgiei, Bart De Wever, consideră că Uniunea Europeană ar trebui să își normalizeze relațiile cu Rusia pentru a putea avea din nou acces la energie la prețuri mai mici.
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











