Râmnicul redevine oraşul florilor !
15 feb. 2019, 11:25
Actualizat: 15 feb. 2019, 11:25

flori1
Articol scris de Scris de Turtoi Lucien
Râmnicul redevine oraşul florilor ! Aproape 10.000 de răsaduri de primule vor fi plantate, începând de săptămâna viitoare, în Râmnicu Vâlcea, de către lucrătorii SC Pieţe Prest SA, prima etapă vizând Calea lui Traian şi Scuarul Revoluţiei.
Aceleaşi primule, provenite din serele de la Râureni administrate de această companie municipală, au fost folosite şi la decorarea ansamblului format din două inimi împreunate amplasat, în urmă cu câteva zile, în Scuarul Mircea cel Bătrân, în acord cu simbolistica începutului de primăvară.
La serele de la Râureni au mai răsărit şi se pregătesc să înflorească din bulbii sădiţi în toamna trecută alte zeci de mii de flori (narcise, lalele, zambile, brânduşe etc.) ce vor fi plantate în spaţiile publice ale oraşului de la jumătatea lunii martie şi până la începutul lunii aprilie.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










