BURDUJA, ATAC LA CĂLIN GEORGESCU: „NICI MĂCAR NU MAI ASCUNDE CĂ ESTE UNUL DINTRE PIONII CARE FAC AGENDA RUSIEI”

BURDUJA, ATAC LA CĂLIN GEORGESCU: „NICI MĂCAR NU MAI ASCUNDE CĂ ESTE UNUL DINTRE PIONII CARE FAC AGENDA RUSIEI”
Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a răspuns recent acuzațiilor lansate de Călin Georgescu, în urma unor afirmații controversate făcute de acesta din urmă.
Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a răspuns recent acuzațiilor lansate de Călin Georgescu, în urma unor afirmații controversate făcute de acesta din urmă. Georgescu l-a amenințat pe Burduja cu dezvăluiri despre tatăl său, dar ministrul a contraatacat, afirmând că Georgescu promovează agenda Kremlinului în România. Burduja a declarat că, în ciuda acestor atacuri, el va continua să expună acțiunile lui Georgescu, pe care îl consideră o „coadă de topor” a Moscovei.
Într-o postare pe Facebook, Burduja a explicat că Georgescu, care odată elogia „înțelepciunea rusească”, a devenit acum un purtător de cuvânt al Kremlinului. Ministrul a detaliat activitățile acestuia, inclusiv susținerea revenirii gazului rusesc pe piața europeană și criticile aduse apartenenței României la NATO și Uniunea Europeană. De asemenea, Georgescu l-a lăudat public pe Vladimir Putin, în pofida contextului grav al războiului din Ucraina.
Burduja a subliniat că acțiunile sale din cadrul ministerului sunt orientate spre reducerea dependenței energetice a României față de Rusia, punând accent pe dezvoltarea independenței energetice a țării și a întregii Uniuni Europene. El a menționat progrese semnificative în acest sens, inclusiv demararea proiectului Neptun Deep și atragerea unor investiții majore în sectorul energetic.
Ministrul a insistat că pozițiile lui Georgescu reprezintă un pericol pentru România, deoarece acestea subminează eforturile de consolidare a securității naționale și a relațiilor europene. Burduja a încheiat prin a îndemna publicul să fie vigilent și să analizeze adevărata agendă pe care o promovează Georgescu, avertizând asupra riscurilor pe care le implică pozițiile acestuia.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 12:37 - Crin Antonescu, despre eventuala candidatură a lui Bolojan la președinție: „Dacă sistemul a vrut să pună pe cineva, a pus”
- 11:34 - Criza de încredere la masa de Paște. Românii, între dezamăgirea politică și portofelele goale VIDEO
- 10:23 - Ce va decide instanța în dosarele lui Călin Georgescu? Marți, în a treia zi de Paște, termen important la Curtea Supremă
- 16:22 - Aproximativ 500 de persoane au fost depistate fără contracte de muncă, într-o singură săptămână. Ministrul Muncii: ”Nu e normal și nu poate fi ignorat”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News










