COD GALBEN de instabilitate atmosferică în jumătate de țară
7 mai 2024, 10:37
Actualizat: 7 mai 2024, 10:37

COD GALBEN de instabilitate atmosferică în jumătate de țară
Articol scris de Scris de Realitatea de Valcea
Cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp
ANM anunță că în această dimineață a intrat în vigoare o avertizare de tip cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, care va expira în această seară, la ora 23.00.
În intervalul menționat, vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină, intensificări ale vântului și vijelii în Moldova, Muntenia, estul Transilvaniei și local în Maramureș.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp. Astfel de fenomene se vor semnala astăzi, pe arii restrânse, și în restul țării. În zilele următoare, vremea va fi instabilă îndeosebi în jumătatea de vest a teritoriului.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











