Exercițiu internațional în Argeș, organizat pentru a testa colaborarea forțelor de intervenție

Exercițiu internațional în Argeș, organizat pentru a testa colaborarea forțelor de intervenție
Scenariile vor implica desfășurări de forțe și acțiuni în cadrul unor importante obiective din județ
Exercițiu internațional de tipul MODEX, în Argeș, organizat pentru a testa colaborarea forțelor de intervenție în cazul producerii unor dezastre, ce se pot manifesta pe teritoriul uneia dintre țări.
Exercițiul va implica activarea mecanismului de protecție civilă al UE, iar echipaje cu autospeciale de intervenție și echipamente speciale din mai multe țări vor sosi pentru gestionarea situațiilor de urgență create.
Vor participa echipaje din patru țări UE (Portugalia, Slovacia, Moldova și România), reprezentanți din partea Departamentului pentru Situații de Urgență\Direcția Generală pentru Protecție Civilă, Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Jandarmeriei și Poliției Argeș, alături de cadre ale trei Inspectorate Județene pentru Situații de Urgență, voluntarii SMURD ai inspectoratului și reprezentanți din partea unităților administrativ teritoriale și ai obiectivelor implicate în exercițiu.
Acțiunea se va concentra în jurul Municipiul Pitești și a orașului Mioveni.
Scenariile vor implica desfășurări de forțe și acțiuni în cadrul unor importante obiective din județ.
Cetățenii sunt avertizați șă faciliteze activitățile forțelor în teren.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

