ISRAELUL ÎŞI VA DESCHIDE AMBASADĂ ÎN REPUBLICA MOLDOVA

ISRAELUL ÎŞI VA DESCHIDE AMBASADĂ ÎN REPUBLICA MOLDOVA
Statul evreu va începe procesul de găsire a unui sediu
Ambasadorul Moldovei în Israel a salutat anunţul, considerându-l "un pas firesc".
Israelul anunță că își va deschide ambasadă în Republica Moldova.
Statul evreu va începe procesul de găsire a unui sediu.
"Există ţări care sunt interesate să îşi consolideze legăturile cu Israelul şi care nu au încă o ambasadă israeliană”, a declarat ministrul de Externe. "Vom ajusta structura diplomatică israeliană a misiunilor noastre, acordând în acelaşi timp importanţă, printre altele, abordării şi acţiunilor diferitelor ţări faţă de Israel pe scena politică", a adăugat Gieon Saar.
Ambasadorul Moldovei în Israel a salutat anunţul, considerându-l "un pas firesc".
"Sunt convins că o misiune diplomatică israeliană cu drepturi depline la Chişinău, alături de misiunea moldovenească la Tel Aviv, va contribui la realizarea obiectivelor de lărgire a relaţiei bilaterale în domeniile politic, economic, social, în sectoarele: medicină, agricultură, militar, cibernetic etc", a scris Alexandru Roitman pe X.
Tot duminică, Israelul a anunţat că îşi va închide ambasada din Dublin din cauza „politicilor anti-Israel extreme” ale guvernului irlandez.
Citește și:
- 09:54 - Zgomote puternice în în Argeș și Vâlcea. „S-au zguduit paturile în tot orașul”
- 09:32 - Prognoza meteo ANM pe patru săptămâni: temperaturi mai ridicate și puține precipitații. Cum va fi vremea de Paște
- 08:57 - Sicriul cu trupul neînsuflețit al lui Mugurel Vrabete va fi depus vineri la Sala Palatului
- 08:45 - Explozii la mai multe baze aeriene rusești din Krasnodar Krai, în urma unui posibil atac ucrainean în regiunea Mării Negre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











