ME: Nu se impune modificarea datelor de desfăşurare a examenelor naţionale. Cei mai mulţi angajaţi care au renunţat la protest sunt în judeţul Vâlcea

ME: Nu se impune modificarea datelor de desfăşurare a examenelor naţionale. Cei mai mulţi angajaţi care au renunţat la protest sunt în judeţul Vâlcea
Iar 9% dintre salariaţii din Bucureşti au renunţat la protest din data de 1 iunie
Ministerul Educaţiei a anuntat astăzi că, în urma întâlnirii cu elevii, părinţii şi sindicaliştii, s-a stabilit că în acest moment nu se impune modificarea datelor de desfăşurare a probelor examenelor naţionale.
Datele centralizare referitoare la grevă arată că cei mai mulţi angajaţi care au renunţat la protest sunt în judeţul Vâlcea.
Iar 9% dintre salariaţii din Bucureşti au renunţat la protest din data de 1 iunie.
”Ministerul Educaţiei a centralizat constant informaţii statistice privind personalul din învăţământul preuniversitar care a participat la protestul declanşat în data de 22 mai 2023”, anunţă, marţi, instituţia, într-un comunicat de presă.
Situaţia, după adoptarea Ordonanţei de Urgenţă 53/2023, se prezintă astfel:
În perioada 31 mai - 6 iunie, procentul cadrelor didactice care se află în grevă a scăzut cu 4,78 şi, la nivel general, cu 5,26 (personal didactic, didactic auxiliar şi nedidactic).
Faţă de datele primite în 31 mai, astăzi, 6 iunie, se constată că numărul cadrelor didactice care continuă greva a scăzut în toate judeţele, cu excepţia judeţului Covasna (+1,1%), conform Potrivit datelor centralizate de minister.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










