Monica Anisie: Scenarii posibile pentru școlile din România

Monica Anisie: Scenarii posibile pentru școlile din România
Motivul: infrastructura actuală
Ministrul Educației Monica Anisie a declarat că elevii ar putea veni prin rotație la școală, iar o altă parte să participe la cursuri online, începând din toamnă, dacă va exista un nou val de COVID-19.
O altă variantă posibilă, aplicată de alte state, în cazul unui nou val de COVID-19, care ar impune păstrarea unei distanțe de 2 metri între elevi, în sălile de clasă, ar fi instalarea unor corturi sau containere în curtea școlii.
Motivul: infrastructura actuală, mai ales în mediul urban, nu permite păstrarea distanței.
"În această perioadă vom analiza și alte propuneri, dar ne vom uita și la modelul din alte state europene, pentru că și acolo s-au confruntat cu aceeași situație cu care ne confruntăm și noi, lipsa infrastructurii"- Monica Anisie
Sursa: Realitatea de Valcea
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










