Ninsori visolite în România

Ninsori visolite în România
Începând din această seară
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteo de ninsori viscolite, valabilă în mai multe județe din țară.
https://m.realitatea.net/
Potrivit ANM, în intervalul 28 ianuarie, ora 20:00 - 29 ianuarie, ora 18:00, la munte, treptat vor predomina ninsorile, iar vântul va prezenta intensificări, îndeosebi în zona înaltă, cu rafale ce vor depăși 80...100 km/h, viscolind ninsoarea, spulberând zăpada și determinând scăderea vizibilității.
Cantitățile de precipitații vor depăși local 15…20 l/mp, iar în Munții Apuseni, în grupele vestice ale Carpaților Meridionali și în nordul Carpaților Orientali, peste 25 l/mp, astfel încât se va depune strat nou de zăpadă, local mai consistent.
Precipitații, în general moderate cantitativ, mai ales sub formă de lapoviță și ninsoare, vor fi și în Maramureș și în nord-estul Transilvaniei. Izolat vor fi depuneri de polei.
Temporar, vântul va avea intensificări și în restul teritoriului, cu rafale de 50...60 km/h.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:20 - Ministrul Educației se laudă că își donează salariul după gafă
- 15:10 - Revolta uriașă a bugetarilor din toată țara față de noua lege a salarizării care a adus noi tăieri
- 15:05 - Grefierii și personalul auxiliar din Justiție anunță proteste și oprirea activității după noua lege a salarizării
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News














