„O noapte furtunoasă” mâine, la Cinema Geo Saizescu

„O noapte furtunoasă” mâine, la Cinema Geo Saizescu
Spectacolul va începe la ora 18 30
„O noapte furtunoasă”, mâine seară la Cinema Geo Saizescu. Spectacolul teatrului Ariel va începe la ora 18 30.
Regizorul propune o variantă inedită a comediei.
foto: Ionuț Mocanu
„Da: ideea în-doirii personajului Nae Ipingescu se susține neașteptat de bine scenic, scria Dan C.Mihăilescu în Dilema Veche.
„O noapte furtunoasă”, comedie (în patru tablouri), a apărut în Convorbiri literare in 1879 cu o elogioasă prezentare a lui Titu Maiorescu, ajungând și pe scena Operei Române, în 1935, însoțită de muzica lui Paul Constantinescu.
În 1943 regizorul Jean Georgescu a făcut un film omonim după piesă.
Confirmându-și promisiunile cu lectura Nopții furtunoase la ședința aniversară din 12 noiembrie 1878 la Iași, Titu Maiorescu și prietenii săi au recunoscut în noul dramaturg pe scriitorul mult așteptat, cu subiecte originale, în autentic mediu românesc și în plină actualitate.
regia şi scenografia: Doina Migleczi
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
- 14:49 - Fjord, filmul lui Cristian Mungiu, în drum spre marele Oscar, după triumful de la Cannes
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News













