Primele utilaje pentru construcția tronsonului 5 al autostrăzii Pitești Sibiu au fost instalate

Primele utilaje pentru construcția tronsonului 5 al autostrăzii Pitești Sibiu au fost instalate
Lucrările pentru vor începe cel mai târziu la începutul lunii iunie
Au fost instalate primele utilaje care vor lucra la tronsonul de autostradă Pitești-Curtea de Argeș.
"De curând, în localitatea Vîlcelele, au fost aduse primele utilaje care vor lucra la construcția tronsonului 5, dintre Pitești și Curtea de Argeș. Constructorul Astaldi a început deja organizarea de şantier şi lucările pregătitoare intrării în şantier. Conform directorului general al CNAIR, Mariana Ioniță, lucrările pentru construirea lotului 5 vor începe cel mai târziu la începutul lunii iunie.
Aceasta a efectuat în urmă cu două săptămâni o vizită de lucru lângă Pitești, în satul Vîlcelele, unde au început o serie de lucrări pregătitoare, organizarea de şantier, instalarea staţiilor de beton și de asfalt pentru construirea tronsonului de autostradă.
Contractul pentru proiectarea şi execuţia lotului 5 Piteşti- Curtea de Argeş a fost semnat în mai 2020, la sediul Instituției Prefectului Argeș, în prezența liderului PNL, Ludovic Orban, a președintelui PNL Argeș, Adrian Miuțescu și a parlamentarului liberal argeșean Dănuț Bica.
Licitația organizată de CNAIR a fost câștigată de antreprenorul Astaldi din Italia. Contractul, de 1,7 miliarde lei, are termen de execuţie 4 ani, iar garanţia este de 10 ani. Pe traseu sunt prevăzute 12 poduri, 6 pasaje, un viaduct şi 3 noduri rutiere.
Proiect de căpătâi pentru liberalii argeșeni și unul “de suflet” pentru președintele PNL, Ludovic Orban, autostrada Pitești-Sibiu nu mai este demult doar o schiță prin sertarele ministerelor. Guvernul liberal a reușit deblocarea acestui obiectiv deosebit de important pentru economia județului Argeș, care înregistrează progrese vizibile"- Departamentul de comunicare al PNL Argeș
Citește și:
- 15:50 - Prețurile carburanților au explodat în Uniunea Europeană
- 15:46 - De ce este strict interzis să vopsești ouăle în Vinerea Mare? Ce spune tradiția
- 15:41 - Caz neobișnuit: copil român de 9 ani, blocat în România după ce i s-a refuzat întoarcerea în Marea Britanie
- 15:35 - Regulile de trecere a frontierei s-au modificat de azi. Ce date sunt colectate automat de Poliția de Frontieră
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Valcea și pe Google News











